ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

TWİTTER TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

SAAT VE TARİH

Dil ve Konuşma Terapisi Yüksek Lisans İlanı

Dil ve Konuşma Terapisi Yüksek Lisans İlanı

Tarih 19 Temmuz 2012, 13:27 Editör K.İSLAMOĞLU

Konef ile Sofya Üniversitesi arasındaki anlaşmaya göre Dil ve Konuşma Terapisi Yüksek Lisans yapacak öğrenci aranmaktadır. Ayrıntı için tıkla...

DKT YÜKSEK LİSANS  KONTENJANIN ‘7 Sİ ÖZEL DURUMUNDAN DOLAYI KAYIDA GELEMEYECEKLER TARAFINDAN DOLDURULMUŞTUR. KONTENJANIN 12’Sİ 10 EYLÜLDEN ÖNCE DOLDUĞUNDA 10-17 EYLÜL KAYIT DÖNEMİ YAPILMAYACAKTIR. (  WEB

SAYFAMIZDAN DOLAN KONTENJAN SAYININI GÜNÜ GÜNÜNE TAKİP EDEBİLİRSİZİNİZ.)

 

SOFYA KLİMENT OHRİDSKİ ÜNİVERSİTESİNİN

 

YÖK DENKLİĞİ VARDIR

DİL VE KONUŞMA TERAPİSTLİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMININ 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA AİT KAYITLARIMIZ BİTMİŞ OLUP

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

Yeni koşullarla DKT KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR.( GELECEK YIL İÇİN )

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA YÜKSEK LİSANS İÇİN KONTENJANIMIZ 12’DİR.

         

 

Kayıt belgeleri: internet sitemizde mevcuttur.

Sağlık raporunun  ne zaman alınacağı federasyon tarafından kayıt yaptıranlara ilerleyen zaman dilimi içinde bildirilecektir. Kayıtta istenmeyecektir.

Kontenjan: 12

Kayıt tarihi:  10 -17 EYLÜL 2012

Saat:9.00 ile 17.00 SAATLERİ ARASINDA

Özel durumundan dolayı ( ameliyat, askerlik, yurtdışı seyahati,doğum,düğün vb.) kayıt haftası  kayıt yaptırmak isteyip de kayıda gelemeyecek olanlar özel durumunu anlatan bir dilekçeyle federasyonumuza başvurmaları gerekmektedir. Değerlendirme sonucu olumlu olanlar kayıt tarihinden önce kayıt yaptırabilirler.

 

Not 2: özel durumundan dolayı Kontenjan dolduğunda kayıt tarihi başlangıcı yada bitimi  beklenmeden kayıtlar kapatılacaktır. Kayıtlar kapatıldıktan sonra Ek kayıt, yedek liste oluşturulmayacaktır.2013-2014  eğitim öğretim yılına ait  kayıt  tarihi bir daha oluşturulmayacaktır.

 

( 2012 yılındaki yaptığımız alımda son kayıt tarihi olan 1 Temmuz 2012 beklenilmeden 10 gün öncesinden kontenjan dolmuş ve kayıtlar erkenden 21 haziranda kapatılmıştır.)

 

Konuşma Engelliler Federasyonu ve sofya kliment ohridski üniversitesi işbirliğinde açılan Dil ve Konuşma Terapistliği Yüksek Lisans Programının ayrıntıları

 

Yaptığımız anlaşmayla Federasyonumuza özel bir ayrıcalık tanınmıştır.

 

 

Türkiye’de Dil ve Konuşma Terapisi yüksek lisans bölümü 2 üniversitede olup, oralarda öğrenci olmak, bulundukları şehre yerleşmek çok zordur. Sadece belirlenmiş lisans programlarını bitirenlerin başvurabildiği  , Yüksek ales, yüksek KPDS  dil puanı, yüksek diploma notuyla öğrencilik hakkını kazanmak  ancak yılda birkaç kişinin hakkı olmuştur. Ayrıca 1 yıl bilimsel hazırlık okutularak öğrencilerin en az 2,5 yılda mezun oldukları görüldüğünde 3 dönemlik Sofya üniversitesindeki programın çok avantajlı olduğu görülür. Sofya üniversitesinde ise böyle yüksek beklentiler olmayıp hangi lisans programından mezun olursa olsun Dil ve Konuşma Terapisi  programına katılabilirler. Ve hatırlatalım bilimsel hazırlık bu bölümde yok. Bu sadece bize verilen bir ayrıcalıktır.

 

Soyfa üniversitesi aynı zamanda Avrupa Birliği Ülkesi olduğu için Tüm ülkelerde diploması kabul edilirken, Türkiye’deki master programlarında mezun olanların  AB ülkelerinde diplomalarını tanınması güçlüğü de unutulmamalıdır.

                                

Sofya kliment Ohridski Üniversitenin YÖK denkliği vardır.  Yök tanıdığı üniversitelere denklik vermektedir. Üniversite YÖK’ün  listesi içerisinde yer almaktadır.

 

.

Aşağıdaki adresten üniversitenin  diplomalarının tanınarak denklik verdiğini gösteren diploma denklik belgesi örneklerini ve daha kapsamlı bilgileri görebilirsiniz. Ayrıca YÖK’tarafından Üniversitenin tanındığına dair gelen  cevabı da görebilirsiniz.

http://www.konef.org.tr/?page_id=1018

 

Bu master programının Bulgaristan’daki, Almanya’daki karşılığı LOGOPEDİ Amerika’daki karşılığı Dil ve Konuşma Patolojisi  Türkiye’deki karşılığı  Dil ve Konuşma Terapisi dir. Türkiyede YÖK denkliği verilirken logopedi mezunlarına Dil ve Konuşma Terapisti ünvanı verilmektedir.

Verilecek diploma Yüksek lisans diploması olup sertifika değildir ve yüksek lisans  belgesinin üstünde Konuşma Engelliler Federasyonuna  ait yazı, imza yada logo bulunmayacaktır. Verilen belge tamamen ve sadece üniversitenin verdiği belgedir.

öğrenim sonunda Her öğrenci bireysel olarak YÖK’E denklik için başvuracak olup, YÖK denkliği Sonrasında Milli Eğitim Bakanlığında Sağlık Bakanlığında yada onlara bağlı özel  kuruluşlarda (özel eğitim okulları, özel rehabilitasyon merkezleri, özel hastane yada kliniklerde ) çalışmaları için Yüksek lisans diplomalarının  ilgili bakanlıklarca onaylanmasıyla ilgi bir durum yoktur. Diplomanın YÖK denklik onayı  tek  üst onaydır.

YÖK denkliği sonrası yüksek lisans Diploma sahipleri 2011 yılında çıkan kanunla meslek statüsü verildiğinden dolayı kişisel klinik açma yetkisine yasalar çerçevesinde sahiptirler

BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 6225 Kabul Tarihi: 6/4/2011

 

d) Dil ve konuşma terapisti; dil ve konuşma terapisi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine dil ve konuşma terapisi alanında yüksek lisans veya doktora yapan, bireylerin ses, konuşma ve dil bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar yapan ve ilgili uzman tabip tarafından teşhisi konulmuş yutkunma, dil ve konuşma bozukluklarının rehabilitasyonunu sağlayan sağlık meslek mensubudur.

 

TÜRKİYE’DE İLK DEFA 2012 KPSS İLE HAZİRANINDA İLK DEFA 50 KONUŞMA TERAPİSİ MEMUR KADROSU VERLMİŞTİR.

2012 YILI HAZİRAN AYINDA KPSS’NA GÖRE TÜRKİYE’DE İLK DEFA KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA  KADROLU 50 DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ ALINACAKTIR.

1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun ek 13 üncü maddesine

göre Dil ve Konuşma Terapisti kadrolarını tercih edecek adayların dil ve konuşma terapisi

alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olmaları veya diğer lisans

eğitimleri üzerine dil ve konuşma terapisi alanında yüksek lisans veya doktora yapmış olmaları

gerekmektedir. ( KPSS -2012/1 TERCİH KLAVUZU   SAYFA 7  )

 

NOT: Görüldüğü gibi sadece lisans değil Yükseklisans ve doktora mezunları da sağlık bakanlığına atanıyor. “Diğer lisans bölümleri üzerine” denilerek  lisansta bir branş koşulu koyulmadığı görülmektedir. Çünkü ülkemizde halen DKT lisans programı yoktur.Türkiye’de bildiğimiz kadarıyla yüksek lisans mezunlarının aldığı ünvana göre atanmaları ilk defa Dil ve Konuşma Terapisinde görülmektedir. Örneğin Türkiye’de  alman dili edebiyatı  mezunu bir kişi  Fizyoterapide master yada doktora yaptığında fizyoterapist olamıyor ama Dil ve Konuşma Terapisinde Master Yaptığında Dil ve Konuşma Terapisti  oluyor.

Dil ve konuşma terapistlerinin  yıllık kazancı 600.00 ile 150.000 arasındadır.

ALES puanı, KPDS,TOFEL  istenmemekte.  Herhangi bir lisans mezunu olmanız yeterlidir.

1600’e yakın özel rehabilitasyon merkezi , yüzlerce hastane ve klinik ve akademisyen bekleyen üniversitelerle yeni bir meslek alanı sizi bekliyor.

 

Seviye tespit sınavı lisans programlarının denkliği için yapılır. Yüksek lisansı kapsamaz

www.konef.org.tr    Cep: 0544 771 13 73

KAYIT LARDAN GENEL SORUMLU: ÖZGÜR TEKOL ( KONUŞMA ENGELLİLER FEDERASYONU BAŞKANI )

 

Bu haber 5592 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BİLGİ-DANIŞMA

Sertifikalı dil ve konuşma bozuklukları uzman yardımcılığı

Sertifikalı dil ve konuşma bozuklukları uzman yardımcılığı Sertifikalı dil ve konuşma bozuklukları uzman yardımcılığı programı duyurusuna ulaşmak için tıkla...

YGS-LYS hazır oluş düzeyi anketimize katılın

YGS-LYS hazır oluş düzeyi anketimize katılın YGS-LYS hazır oluş düzeyi anketimize katılın sonuçları anında görün.
Sınav sistemiyle ilgili soru ve cevaplar26 Şubat 2016

ANKET

2015 YGS Sınavına Hazırmısın?Tüm Anketler

FACEBOOK TAKİP EDİN

SEMİNER & FUARLAR

Konusu: 

İEFT Fuarı-Yurt Dışı Eğitim 
 
Eğitim Yeri:
 
08-10 Kasım Harbiye Kongre Merkezi
 
Eğitim Tarihi:
 
Yok.
 
Kurumu:
 
İEFT/İSTANBUL
TÜRKİYE
 
İçerik:
 
Yurt Dışı Eğitim
 
Eğitimen:

Fuar Alanı Standlarda Görüşme

Hedef Kitle:
 
Lise Son ve Üniversite Öğrencileri
 
Ücreti:
 
Yok
 
İletişim:
 
Harbiye Kongre Merkezi/İstanbul
 
ÖNEMLİ NOT: ONLİNE DAVETİYE İÇİN ÜSTTEKİ LİNKİ TIKLAYINIZ.
 

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

FİLM VE FRAGMAN


BİRLEŞEN GÖNÜLLER


07 KASIM BİR VEFA VE AŞK ÖYKÜSÜ


FRAGMANINI İZLE

GÖSTERİMDE OLAN SİNEMALAR İÇİN TIKLA

2009 © Pdregitim - Sitedeki tüm haber ve makaleler kamu yararı adına bilgi amaçlı eklenmiş olup, hakları telif sahiplerine aittir. Tüm Hakları Saklıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi